W Europie raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Nowotwór gruczołu prostaty da się pokonać lekiem na raka piersi, za to środek na czerniaka złośliwego może okazać się skuteczny przy leczeniu raka jelita grubego. Przy założeniu, iż oceni się, jakiego typu mutacja wywołała nowotwór u danej osoby. Jakby krajowi medycy byli w stanie diagnozować w taki sposób, jak lekarze z Ameryki, pacjenci mogliby uniknąć wyniszczającego leczenia, między innymi wykorzystywanej w zasadzie na ślepo chemii. Sporej części z takich osób uratowałoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze do niedawna dzieliliśmy nowotwory zależnie od części ciała, które obejmowały. Diagnozowano raka piersi, mózgu, jelita albo jajnika. Obecnie wiemy, iż jest to nie tylko lokalizacja, lecz w pierwszej kolejności pojawianie się określonych mutagenów powoduje, iż zalecony sposób leczenia może okazać się skuteczny bądź nie. Organizacja Foundation Medicine na terenie Cambridge sprawdza przesłane fragmenty nowotworów ludzi z całego świata badając przy okazji wiele genów, które mogą mieć wkład w rozwoju nowotworu. Dla każdej osoby pacjenta szykuje osobny raport ukazujący zdobytą wiedzę na temat odnalezienych zmian nowotworowych a także wskazówki, które środki i dlaczego da się zastosować w danej sytuacji.

U 20 letniej mieszkanki USA Corey Wood raka płuc zdiagnozowano dwa tygodnie po fakcie, gdy przebiegła półmaraton. Kobieta była w doskonałej formie i nie widać było jakichkolwiek skutków rozwoju guza. W trakcie wizyty u okulisty, na jaką wybrała się tylko po receptę na soczewki powiedziała okuliście iż ma błyski w oczach. Lekarz zlecił pełne badania, w trakcie których znaleziono zmiany nowotworowe w obrębie płuc, węzłach chłonnych a także miejsca przerzutów do kości. Okazał się to nowotwór płuc w wysokim czwartym stadium. Wydawało się, że jedynym wyjściem leczenia pozostanie długotrwała oraz groźna dla zdrowia chemioterapia. Sam lekarz przekazał jednakże próbki guza do testów profilowania genomowego. Odkryto, iż nowotwór wywołała mutacja w genach ROS1 oraz jest na nią dedykowane lekarstwo. Było skuteczne. W dzisiejszych czasach płuca Corey Wood pozostają zdrowe. Przypadek? Nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Przebadanie form mutacyjnych znajdujących się w tkance rakowej u leczonej osoby oraz dobór odpowiedniej metody leczenia do danej sytuacji – to unikalne nastawienie do walki z rakiem. Lekarz Mike Pellini prezes Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, jaka owe badania realizuje mówi, że w ten sposób pacjent może liczyć na bezpieczny medykament w koniecznej dawce nacelowany na dany cel. Od chwili przesłania materiałów do napisania sprawozdania mija około 14 dni. Żeby zrobić badanie potrzebna jest skromna ilość materiału z rakiem. Może to być tkanka wzięta ówcześnie do badania histopatologicznego. Efekt badania ukazuje dane o ważnych dla przebiegu terapii zmianach genomowych, ewentualnych terapiach celowanych, dostępnych badaniach w warunkach klinicznych realizowanych nad lekami, jakie mogą pomóc. Tego typu wiedza umożliwia lekarzowi znaleźć najskuteczniejsze leczenie.