Bardziej obszerny zasięg sygnałów z stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o rozpoczęciu emisji roboczych danych do nawigacji wykorzystując kolejne dwa satelity systemu znanego pod nazwą Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Rozszerza to zapełnienie nieba przez system do nawigowania Galileo. Satelity Galileo z numerami 9 jak również 10 były wyniesione na orbitę 11.09.15 r. Po przeprowadzeniu długich, rygorystycznych testów na orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z oczekiwaniami. W szczególności, z wykorzystaniem wysokiej na 20 m anteny na terenie centrum ESA w Belgii, zrealizowano pomiary częstotliwości radiowych sygnałów od owych satelitów, żeby określić kształt sygnału i jego rozdzielczość.

Testowano także wydajność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią układu Galileo. Testy były prowadzone z terenu Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także we Fucino we Włoszech. W pierwszym miejscu sprawdzano wydawanie komend a także pilnowanie satelitów, natomiast w drugim kontrolowanie przesyłania komunikatów nawigacyjnych dla odbiorców. Badania skończyły się sukcesem nawet nieco szybciej niż przewidywał plan. 29 stycznia b.r. orbitery rozpoczęły przekazywanie właściwych informacji nawigacyjnych. ESA wykonuje aktualnie także badania dwóch następnych satelitów do nawigacji (o numerze 11 a także 12), które wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Z kolei orbitery nr 13 oraz 14 odbyły w ostatnim czasie badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na terenie Holandii a później zostały umieszczone w magazynie oczekując na wystrzelenie.

W międzyczasie na terenie Niemiec ma miejsce produkcja dwunastu kolejnych satelitów Galileo. Pełny system Galileo będzie liczył 24 satelity. Obecnie emitowane dane do nawigacji pozostają w formie „roboczej” – użytkuje je branża satelitarna do naszykowania produktów a także usług, jakie przyszłości będą dane samym użytkownikom.